Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie. (…) Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj. – ppłk Łukasz Cieplinski „Pług” do żony i syna.
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tej treści preambuła jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Łukasz Ciepliński wraz z gronem towarzyszy walki tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji od 1945 r. kontynuującej dzieło Armii Krajowej. Janusz Kurtyka, ówczesny prezes IPN w latach 2005-2010, zaproponował, by właśnie tego dnia czcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Była to odpowiedź na apele i postulaty środowisk kombatanckich. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 34 w Radomiu przyłącza się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. poprzez upowszechnianie wśród uczniów wiedzy dot. bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. 

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami dot. Żołnierzy Wyklętych:
Treść ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - Dz.U. 2011 nr 32 poz. 160
"Ostatnie powstanie". Dodatek prasowy na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2021)
Dodatek prasowy IPN - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Serwis Polskiego Radia poświęcony Żołnierzom Wyklętym
Biuletyn IPN 3/2020 - Honor Polaka
Koncert "Młodzi Niezłomnym"
Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki - teatr telewizji
"Rozmowy z Katem" K. Moczarski - teatr telewizji 
Inka 1946 - teatr telewizji 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem