Jerzy Jodłowski z klasy 8A realizował projekt: „Wpływ dziedzictwa kulturowego Wielkiej Brytanii na kulturę polską” pod opieką pana Mariusza Usowskiego - nauczyciela języka angielskiego. 

Głównym celem projektu było zbadanie, w jakim stopniu kultura brytyjska wpłynęła i nadal wpływa na kulturę polską. Aby tego dokonać uczeń przeprowadził wśród uczniów, jak również osób dorosłych, szereg ankiet i obserwacji na temat zwyczajów i obrzędów brytyjskich obchodzonych w Polsce. Okazało się, że tradycje brytyjskie nie odgrywają znaczącej roli w Polsce - jedynym świętem, które obchodzone jest regularnie jest Halloween. Co więcej, wśród uczniów klas ósmych przeprowadzona była ankieta dotycząca anglicyzmów obecnych w języku polskim. Uczniowie pytani byli o to, czy należy zastępować wyrazy zapożyczone polskimi odpowiednikami oraz czy wyrazy zapożyczone powinno poddawać się spolszczonemu zapisowi.

Zdecydowana większość uczniów biorących udział w ankiecie (95%) była zdania, że nie powinno się zapożyczać słów z języka angielskiego. Uczniowie zdają sobie jednak sprawę, że niektóre wyrażenia nie mają odpowiednika w języku ojczystym, dlatego zamiast przyjmować wersję oryginalną, powinny podlegać spolszczeniu. Reasumując, projekt wykazał, że kultura brytyjska odgrywa ważną rolę w Polsce, jednak ów wpływ nie doprowadza do znaczącego zaniku rodzimych obrzędów i tradycji.

Wyniki swoich badań Jerzy zaprezentował na lekcji języka polskiego w klasie 8A.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem